Ogólnopolskie Biennale Fot.ON im. Maćka Kosycarza, Gdańsk 2021
Podsumowanie konkursu fotograficznego
W roku 2021 odbywało się Ogólnopolskie Biennale Fot.ON im. Maćka Kosycarza w Gdańsku organizowane przez Fundację Rozwoju Integracji Społecznej AKCES oraz jej partnerów. Udział w nim wzięli również – już po raz trzeci – uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Odolanowie. Pod koniec listopada jury konkursu przyznało w kategorii „Zdjęcia wykonane przez podopiecznych placówek wsparcia”: 3 nagrody główne i 3 nagrody specjalne oraz 3 równorzędne wyróżnienia, dodatkowo do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano 27 fotografii. Wśród nagrodzonych znaleźli się m. in. podopieczni z odolanowskiego ŚDS. II nagroda przyznawana została dla Joanny Elert za zdjęcie pt. „Ognisko”, a nagroda Urzędu Gminy i Gminnego Ośrodka Kultury w Przywidzu dla Magdaleny Chmieleckiej za zdjęcie pt. „Co się kryje w studni”. Dodatkowo do udziału w wystawie pokonkursowej zakwalifikowały się zdjęcia Joanny Elert („Górski dym”, „W stronę nieba”, „Wieczorne morze”) i zdjęcie Magdaleny Chmieleckiej („Piękno w wodnym odbiciu”). Do udziału w konkursie zgłoszone zostały również prace dwóch innych podopiecznych ŚDS: Moniki Kulsa i Łukasza Oleszyńskiego. Uroczysty wernisaż prac połączony z galą wręczenia nagród zaplanowany został na miesiąc styczeń 2022 roku w Galerii Bałtyckiej w Gdańsku. Niestety z powodów epidemiologicznych uroczysta Gala rozdania nagród (połączona z otwarciem wystawy pokonkursowej) nie odbyła się. Nie zapomniano jednak o zwycięzcach i nagrodzonych, którzy z małym opóźnieniem spowodowanym trudnym okresem covidowym, w kwietniu otrzymali specjalne przesyłki pocztowe z upominkami.
Ogólnopolskie Biennale Fotograficzne Fot.ON w Gdańsku to konkurs skierowany do osób z niepełnosprawnością intelektualną wykonujących amatorsko fotografie związane z własnym życiem codziennym oraz rodzinnym, wynikające z własnych zainteresowań i aktywności. Skierowany jest także do pracowników oraz wolontariuszy podmiotów działających na rzecz osób z niepełnosprawnością, wykonujący zdjęcia tym osobom w trakcie różnorodnych działań prowadzonych i realizowanych przez te placówki (zajęcia terapeutyczne, arteterapeutyczne, spotkania, wyjazdy). Oddzielnie oceniane i nagradzane są prace w podkategorii: Terapia i Sztuka.
Wśród głównych celów konkursu należy wymienić:
1. Szeroko pojętą integrację społeczna osób z niepełnosprawnością intelektualną rozumianą jako propagowanie idei aktywnego angażowania tych osób w działania z dziedziny kultury i sztuki.
2. Likwidowanie barier psychologicznych w lokalnej społeczności dotyczących stereotypowego myślenia o niepełnosprawności intelektualnej.
3. Inspirowanie do kreatywnych działań na polu artystycznym osób z niepełnosprawnością intelektualną.
4. Umożliwienie przedstawienia osobistego postrzegania osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich życia przez dowolny pryzmat (emocji, możliwości, problemów).
5. Zmotywowanie do dalszych działań osób zajmujących się zawodowo i wolontariacko wspieraniem osób z niepełnosprawnością intelektualną.