Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Bez kategorii
Wydarzenia

Zmień rozmiar czcionki:

„Wycieczki aktywnych seniorów – Seniorów na Plus”

27.09.2021 roku

Projekt „Wycieczki aktywnych seniorów – Seniorów na Plus” jest kontynuacją projektu realizowanego w roku 2018 i 2019 przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Centrum w Odolanowie. W ramach projektu przygotowany jest cykl spotkań wyjazdowych o charakterze kulturalnym oraz krajoznawczym dla osób w podeszłym wieku tzn. seniorów z Dziennego Domu Senior+ w Odolanowie i mieszkańców Odolanowskiego Domu Pomocy Społecznej. W ramach tego projektu w ubiegły poniedziałek tj. 27 września odbyła się wycieczka do Milicza, Krośnic i Sulmierzyc.

Uczestnicy wyjazdu zwiedzili Muzeum Bombki w Miliczu, znajdujące się w Kreatywnym Obiekcie Multimedialnym (KOM). W latach 50-tych fabryka była wysokoprężna. Niestety w 2008 roku zakład został zamknięty, z powodu dużego napływu bombek z Chin. Na miejscu zbierana była przez lata kolekcja, po jednym egzemplarzu z każdego wyprodukowanego w zakładzie wzoru. Możliwość zdobienia, kupna bombki, wypicie pysznej kawy w kawiarni przy tak sympatycznym towarzystwie pracowników, umiliła seniorom dzień.

Kolejną atrakcją wycieczki był przejazd kolejką. Krośnicka Kolej Wąskotorowa w powiecie milickim to jedna z wielu atrakcji w Dolinie Baryczy. Okazja przejazdu kolejką, przypomniała co nie którym dawne lata młodości. Były śpiewy i tańce. Wesoły humor dopisywał każdemu.

Z Krośnic udano się do Milicza. Przy głównej drodze jadąc w kierunku na Wrocław można dostrzec duże akwarium z rybami. Znajdują się w nim ryby z naszych stawów Milickich, między innymi karp, szczupak, jesiotr, karaś, sum, okoń, węgorz oraz tołpyga. To nie lada gratka dla miłośnika ryb, można odgadywać pływające w akwarium okazy. Ciekawostką jest iż, stawy milickie to najciekawszy kompleks stawów rybnych w Europie. Położone są one w Parku Krajobrazowym „DOLINA BARYCZY”. Posiadają prawie 800-lat tradycji. Obok akwarium można zobaczyć wystawę taboru kolejowego oraz skorzystać z siłowni na dworze, która dobrze wpłynie na każdego.

W drodze powrotnej zatrzymano się w Sulmierzycach. Zwiedzono Muzeum Regionalne Ziemi Sulmierzyckiej, które od 1957 roku ma swoją siedzibę w najciekawszym i najbardziej znanym budynku Sulmierzyc. Bowiem na sulmierzyckim rynku znajduje się unikatowy drewniany ratusz z 1743 roku, co daje osobom przyjezdnym nacieszyć oko. Zaliczany jest on do zabytków klasy zerowej. Ratusz uważany jest za jedyny tego typu obiekt w Europie.

Close Menu